اقتصاد

افزایش 3 برابری حقوق حداقل بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان زنجان با بیان اینکه در حال حاضر بازنشسته‌های استان به طور میانگین 2 میلیون تومان ماهانه مستمری دریافت می‌کنند گفت : علاوه بر افزایش سالانه در اسفند ماه گذشته، با رایزنی‌های انجام شده حقوق‌ها 3 برابر افزایش یافته است. به طوری که حداقل بگیرها 200 درصد رشد حقوق داشته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری پرس،محمد اسماعیلی در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه رسالت صندوق بیمه اجتماعی برگرفته از اصل 29 قانون اساسی است که دولت در این اصل مکلف شده است برای ایجاد بیمه همگانی در راستای استفاده همه مردم باشد؛ اظهار داشت:روستاییان قشر مولد جامعه هستند و هر آنچه که نیاز به خدمت داشته باشند باید انجام شود.

وی تصریح کرد : این صندوق که به پانزدهمین سال فعالیت خود وارد شده، از جمله دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی است و خدمات بیمه اجتماعی را به اقشاری ارائه می‌دهد که عموما از این خدمات بهره زیادی نداشته‌اند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان زنجان گفت: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، یک صندوق اجتماعی است که به منظور خدمات درمانی و بازنشستگی به جامعه هدف خود یعنی کشاورزان، روستاییان و عشایر در سال 1383 ایجاد شد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه هجمه به سمت شهرهای بزرگ وجود دارد و از شهرهای کوچک به سمت شهرهای بزرگ در حال حرکت هستند، گفت: با این شرایط در حال حاضر 27.5 درصد جمعیت کشور، روستایی است.

وی در بخشی دیگر با اشاره به اینکه دو برابر آورده ریالی کشاورزان در صندوق بیمه روستائیان را دولت پرداخت می‌کند، گفت: به عبارتی از 15 درصد حق بیمه؛ 10درصد بر عهده دولت و 5 درصد بر عهده مردم است.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان زنجان با بیان اینکه چون سهم دولت در این محل زیاد است بنابراین گواهی سکونت شرط استفاده از مزایای صندوق است و مخاطب روستاها و ساکنان شهرهای زیر 20 هزار نفر هستند، خاطر نشان کرد: ساکنان شهرهای قیدار، خرمده، ابهر و زنجان نمی‌توانند از این صندوق بهره گیرند چراکه جمعیت این شهرها بالای 20هزار نفر هستند.

اسماعیلی با بیان اینکه قانون استفاده از خدمات بازنشستگی 18 تا 50 سال است، گفت: بانوان و دختران نیز می‌توانند این حق بیمه را پرداخت کنند و در زمان بازنشستگی از مزایا استفاده نمایند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان زنجان گفت: در استان زنجان در حال حاضر 82 هزار نفر ساکنان روستا و شهرهای زیر 20 هزار نفر در رنج سنی 18تا 50هستند که فاقد بیمه‌اند. البته حدود 25 درصد از این آمار بیمه عمر استفاده می‌کنند.

وی افزود: 166هزار نفر کل مشمولین صندوق در استان هستند، به طوری که در حال حاضر در حدود 59 هزار نفر عضو صندوق در استان وجود دارد که باید تلاش مضاعف برای بیمه کردن این افراد انجام شود.

اسماعیلی کل کارکنان صندوق در استان زنجان که کارمند دولت محسوب می‌شوند را 6 نفر اعلام کرد و گفت: اقدامات 60 هزار نفر بیمه شده در زنجان از طریق کارگزاران بخش خصوصی در دهستان‌ها، شهر‌ها، روستاهای زیر 20 هزار نفر انجام می‌شود و این امر در راستای چابک‌سازی دولت انجام شده؛ بنابراین اصل فرایند اطلاع‌رسانی بر عهده کارگزار است و دفتر استانی وظیفه و تکلیف ستادی کارگزار را انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد: 35 کارگزار فعال در استان وجود دارد، اما به علت ضعف عملکرد 3 کارگزار لغو مجوز شده و هیچ کارگزاری نیز در طول یک سال اضافه نشده است اما اگر متقاضی برای کارگزاری وجود داشته باشد در صورت داشتن شرایط می‌تواند اقدام به راه‌اندازی کارگزاری نمایند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان زنجان گفت: 8 سطح اختیاری برای واریز بیمه در صندوق بیمه روستائیان وجود دارد که پایین‌ترین سطح 700 و بالاترین سطح 3  میلیون و 60 هزار تومان است و انتخاب بر عهده خود فرد قرار داده شده و مبالغ می‌تواند به یک‌جا یک بار در سال و یا اینکه به صورت 6 و 3 ماهه واریز شود.

وی با اشاره به اینکه 3 وظیفه اصلی بر عهده صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر است، گفت: دریافت حقوق از بابت بازنشستگی، از کار افتادگی و مستمری ناشی از فوت از جمله آن‌ها است.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان زنجان گفت: در دنیا ایده‌آل صندوق های بیمه یک به 10است به این معنی که به ازای هر بازنشسته‌ باید 10نفر عضو صندوق باشند و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر زنجان این شرایط را دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر صندوق روستاییان و عشایر 59 هزار و 199نفر اعضا دارد که 37 هزار و 317 نفر اعضای فعال و پنج هزار و 862 نفر مستمری بگیر هستند، گفت: از ابتدای سال نیز یک هزار و 403 نفر بیمه شده جدید داشتیم.

اسماعیلی با بیان اینکه در حال حاضر بازنشسته‌های استان به طور میانگین 2 میلیون تومان ماهانه مستمری دریافت می‌کنند گفت : علاوه بر افزایش سالانه در اسفند ماه گذشته، با رایزنی‌های انجام شده حقوق‌ها 3 برابر افزایش یافته است. به طوری که حداقل بگیرها 200 درصد رشد حقوق داشته‌اند.

انتخاب 3 استان به عنوان پایلوت در خصوص بیمه تکمیلی صندوق روستاییان و عشایر

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان زنجان در پاسخ به سوال خبرنگار فاونا در خصوص با بیمه تکمیلی صندوق اظهار کرد: در حال حاضر 3 استان به عنوان پایلوت انتخاب شده‌اند که طرح در این استان‌ها آغاز شده است که اگر موفقیت آمیز بود بناست که در کل کشور اجرا شود.

اسماعیلی با اشاره به اینکه از ابتدای سال‌جاری تاکنون یک هزار و 403نفر بیمه شده جدید جذب  صندوق شده‌اند، گفت: مبلغ وصول شده از مردم  در سال گذشته 45 میلیارد و 723میلیون تومان بود.

وی با اشاره به اینکه در سطح استان 4 هزار و 283نفر از رانندگان حمل و نقل جاده‌ای عضو بیمه صندوق اجتماعی شده‌اند، تصریح کرد: 92کارگر، 653قالی‌باف نیز به عضویت صندوق در آمده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا