سیاست

انتخابات در استان زنجان به صورت نیمه الکترونیکی خواهد بود

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان با بیان اینکه در بحث زیرساخت‌ها امکانات فراهم شده است و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده صرفا برخی شهر‌ها برای انجام تمام الکترونیکی انتخابات آماده شده است گفت: اما در استان زنجان انتخابات به صورت نیمه الکترونیکی خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری فناوری پرس ،ابوالفضل رفیعی امروز در نشست خبری با خبرنگاران استان زنجان ضمن گرامیداشت ایام‌الله مبارک دهه فجر و 22 بهمن، اظهار داشت: فرمایشات امامین انقلاب در ارتباط با اهمیت دهه فجر و 22 بهمن برای کسی پوشیده نیست و پیروزی انقلاب، سرآغاز پیروزی انقلاب بر مستکبران و سرآغاز حکومت الله بر جهان است.

وی با بیان اینکه امیدواریم مردم زنجان مثل همیشه حضور حماسی در راهپیمایی 22 بهمن داشته باشند، گفت: البته مردم زنجان در تمام صحنه‌ها خوش درخشیده‌اند و باید مردم در این روز که متعلق به همگان است حضور داشته باشند و بار دیگر عظمت و اقتدار جمهوری در منظر رسانه‌های جهان قرار گیرد.

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان با بیان اینکه حضور حماسی مردم برای تداوم انقلاب اسلامی ضروری است، تصریح کرد: یقینا شاهد حضور مردم در پای صندوق‌های رای و انتخابات خواهیم بود.

وی در ارتباط با آخرین وضعیت فرایند انتخابات، خاطر‌نشان کرد: روز گذشته نتایج بررسی صلاحیت و رسیدگی به اعتراضات داوطلبان و رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان ابلاغ و از طریق فرمانداری‌ها به داوطلبان ذی‌نفع ابلاغ شد.

رفیعی با اشاره به اهمیت جایگاه مجلس خبرگان، گفت: در سطح استان در ابتدا 10 نفر در مجلس خبرگان شرکت کردند و دو نفر انصراف دادند و بقیه به دلیل عدم مدرک تحصیلی رد صلاحیت شدند اما بعد از اعتراض به نتایج، در نهایت یک نفر از داوطلبان استان تایید صلاحیت شد و یک نفر از قم نیز به استان زنجان منتقل شد با این حساب انتخابات مجلس خبرگان را همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی خواهیم داشت.

وی بیان کرد: تبلیغات مجلس خبرگان از 25 بهمن به مدت 15 روز و تا ساعت 8 دهم اسفند ادامه خواهد داشت.

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان گفت: طبق جدول زمان‌بندی امکان تغییر حوزه تا فردا 22 بهمن ماه قابل انجام است. با این حال استان حداقل با دو نامزد می‌توانست انتخابات را برگزار کند که این امر رقم خورد.

وی با بیان اینکه در بحث مجلس شورای اسلامی 267 نفر در حوزه‌های چهارگانه زنجان تایید صلاحیت شدند، تصریح کرد: 239 نفر از این تعداد آقایان و 28 نفر بانوان هستند.

رفیعی با اشاره به اینکه از ثبت‌نام کنندگان در استان 71 درصد تایید صلاحیت شدند و که نسبت به دور یازدهم که 51 درصد بود از رشد 20 درصدی برخوردار شد، بیان کرد: 152 نفر در حوزه انتخابیه زنجان و طارم حضور دارند که 136 نفر آقایان و 16 نفر بانوان هستند، در حوزه انتخابیه ابهر خرمدره و سلطانیه از مجنوع 42 نفر 35 نفر آقایان 7 نفر بانوان، در حوزه انتخابیه ماهنشان و ایجرود 46 حضور دارند که از این تعداد 44 نفر آقایان و دو نفر بانون هستند در حوزه انتخابیه خدابنده نیز از 27 نفر کاندید، 24 آقایان سه نفر را خانم تشکیل می‌دهند. با این حال به طور میانگین میزان رقابت به اعضای هر کرسی 53 درصد است.

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان با بیان اینکه 6 نفر از کاندیداها انصراف دادند، گفت: 64 نفر نیز عدم تایید شده‌اند، به عبارتی 6 نفر از عدم تایید و عدم احراز‌ها بدوا رد صلاحیت شدند.

رفیعی با اشاره به فرصت تبلیغات کاندیداها گفت: از سوم اسفند شروع می‌شود و ممنوعیت تبلیغات از صبح روز 10 اسفند آغاز می‌شود.

وی با اشاره به امکان انصراف داوطلبان اذعان کرد: تا 72 ساعت قبل از روز رای‌گیری امکان انصراف وجود دارد.

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان با بیان اینکه زمان تبلیغات در فضای حقیقی و مجازی در قانون مشخص شده است، گفت: هر کاندید یک ستاد مرکزی و یک ستاد در هر ناحیه و هر منطقه می‌تواند داشته باشد و حتی ستاد بانوان این کاندیداها نیز می‌تواند فعال شود.

وی با اشاره به تبلیغات در فضای مجازی، گفت: در طول دامنه‌های فارسی باید این تبلیغات انجام شود.

رفیعی خاطر‌نشان کرد: یکی از نکاتی که در بحث تبلیغات وجود دارد به ماده 61 قانون انتخابات ارتباط دارد که به استفاده از امکانات دستگاه‌های اجرایی باز می‌گردد.

وی گفت: در استان صدا و سیما 4 کانال ایجاد کرده و از داوطلبان برای ارائه برنامه تلوزیونی فراخوان داده شد و طبق آمار در اختیار، تا به امروز برای تولید برنامه تلوزیونی زنجان و طارم 49 نفر، ابهر 12 نفر، خدابنده 18 نفر و ماهنشان 14 و نفر در مجموع با 93 نفر برنامه خود را قطعی کرده‌اند.

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان بیان کرد: در بحث صدا و سیما امکان مناظره بین نامزدها برقرار شده است به طوری که 35 نفر از حوزه انتخابیه زنجان و طارم، 7 نفر از حوزه انتخابیه ابهر، خرمدره و سلطانیه، 14 نفر از حوزه انتخابیه خدابنده و 11 نفر از حوزه انتخابیه ماهنشان و ایجرود جمعا با 67 نفر اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه برای استفاده از امکانات دستگاه‌ها که طبق قانون می‌توانند در اختیار کاندیدها قرار دهند لیست تهیه شده، یادآور شد: هزینه‌های مختصری در بحث سالن‌های همایش و آمفی‌تئاتر که ظرفیت بالای 100 نفر داشتند پیش‌بینی شده است.

رفیعی گفت: این مکان‌ها از 19 بهمن در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت و حدود 60 محل تعیین و تکلیف شده است.

وی با بیان اینکه در بحث زیرساخت‌ها امکانات فراهم شده است و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده صرفا برخی شهر‌ها برای انجام تمام الکترونیکی انتخابات آماده شده است گفت: اما در استان زنجان انتخابات به صورت نیمه الکترونیکی خواهد بود.

رئیس ستاد انتخابات استان زنجان، گفت: 772 شعبه اخذ رای در استان پیش‌بینی شده که 457 شعبه ثابت و 319 شعبه سیار خواهد بود‌ با این وجود در یک هزار و 438 نقطه رای‌گیری انجام خواهند شد.

وی با بیان اینکه اولین رزمایش نیز با موفقیت انجام شد، اذعان کرد: ما در مرحله آموزش و توجیه عوامل هستیم که در پنج شهرستان آموزش‌ها تمام و در سه شهرستان آموزش‌ها در حال انجام است.

رفیعی با بیان اینکه در بحث برگزاری انتخابات، تمرکز بر سلامت انتخابات و مشارکت حداکثری است، گفت: رای تک تک مردم در نزد ما یک امانت است.

وی با اشاره به اینکه از همه جریان‌های سیاسی در انتخابات حضور دارند، گفت: از همه جریان‌ها شرکت کرده و تایید صلاحیت نیز شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا