فناوری اطلاعات

ایجاد مانع در دسترسی به اینترنت باکیفیت ضد منافع ملی است

مدیرعامل پلتفرم دیوار معتقد است که در دنیای امروز دسترسی به اینترنت پرسرعت و باکیفیت یکی از معیارهای اصلی توسعه‌یافتگی در دنیا محسوب می‌شود و ایجاد مانع در مسیر دسترسی به اینترنت برای شهروندان مساوی است با ایجاد مانع در مسیر پیشرفت و توسعه کشور. او همچنین باور دارد که مانع‌تراشی در دسترسی به اینترنت به ضرر منافع ملی و ضد منافع شهروندان ایرانی به لحاظ توسعه‌یافتگی و رشد در مقایسه با پیشرفت‌های سایر کشورهاست.

به گزارش پایگاه خبری فناوری پرس،«اشکان آرمندهی» در خصوص گزارش وضعیت اینترنت که از سوی انجمن تجارت الکترونیک منتشر شده، گفت: «بر اساس جزئیاتی که در گزارش انجمن درج شده است، وضعیت کنونی

ساده‌ترین چیزها در ایران مسئله امنیتی است

آرمندهی

– به زبان ساده – منجر به عقب‌افتادگی ایران و ایرانی‌ها نسبت به بقیه جوامع در دنیا می‌شود. این اتفاق درحالی رخ داده است که در سایر کشورها رقابت سنگینی برای افزایش سرعت و بهبود کیفیت اینترنت وجود دارد و دولت‌ها در راستای ساده‌تر‌کردن دسترسی شهروندان‌ به اینترنت و همچنین ارتقای شاخص توسعه‌یافتگی تلاش می‌کنند.»

ساده‌ترین چیزها در ایران مسئله امنیتی است

آرمندهی در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه امنیتی‌شدن اینترنت چه آسیبی بر کیفیت آن واره کرده، گفت: «متأسفانه ساده‌ترین موضوعات در کشور تبدیل به مسائل سیاسی و حساس در ابعاد ملی می‌شود. در کشور ما ساده‌ترین موضوعات، حتی رقص و آواز یک مرد بازنشسته در بازار شهرشان نیز یک موضوع امنیتی محسوب می‌شود. طبیعتاً وقتی موضوعاتی مثل این مورد چنین وضعیتی پیدا می‌کنند و درنهایت هم کسی توضیح دقیقی برای شفاف‌سازی اصل داستان و منشأ مشکل ارائه نمی‌دهد، موضوعی مثل اینترنت که دیگر جای خود را دارد.»

افزایش کیفیت اینترنت یعنی خدمت‌رسانی بهتر به مردم

آرمندهی باور دارد که اینترنت باکیفیت و بدون اختلال مساوی است با افزایش کیفی و کمی استفاده شهروندان از خدمات آنلاین.

وی همچنین تأکید دارد که افزایش تجربه و دانش شهروندان در رابطه با اینترنت منجر به افزایش سطح انتظار و سلیقه عمومی در دریافت خدمات بهتر و روزآمدتر می‌شود: «زمانی که این افزایش آگاهی در جامعه وجود داشته باشد، کسب‌وکارها نیز خدمات بهتری را ارائه می‌کنند و مجموع این اتفاقات منجر به خلق یک اکوسیستم کارآمدتر و رشد اقتصاد دیجیتال خواهد شد.»

وی در مورد اینکه اختلالات اینترنت چه هزینه‌هایی را بر دیوار تحمیل می‌کند، گفت: «اگر کسب‌ و کارها و سرویس‌ دهندگان، خودشان و سرویس‌هایشان را لحظه‌ به‌ لحظه بهتر نکنند، در دنیای پررقابت و پرسرعت کنونی حذف می‌شوند. چنین شرایطی هم برای سرویس‌ دهنده‌هایی مثل ما و هم برای مردم و کاربرانمان شرایط برد-برد ایجاد می‌کند؛ زیرا باعث ترغیب ما برای تلاش مستمر در راستای ارائه بهتر خدماتمان شده و هم مردم روزبه‌روز سرویس‌های بهتر و باکیفیت‌تری دریافت می‌کنند. اگر برعکس این شرایط را متصور شویم، خسارت‌ها و هزینه‌های بسیاری به‌ وجود می‌آید.»

وی ادامه داد: «البته ما و بقیه شرکت‌های مشابه، حتی در همین وضعیت، همه تلاشمان را به‌کار خواهیم گرفت که روزبه‌روز بر کیفیت خدماتمان افزوده شود، ولی طبیعتاً وقتی شرایط کلی به لحاظ دسترسی به اینترنت بدون اختلال، سخت یا ناممکن باشد، روی کیفیت همه‌چیز اثر مخرب می‌گذارد. در حال‌ حاضر با در نظر داشتن شرایط کنونی، شاهد مهاجرت نیروهای باتجربه و متخصص هستیم. در چنین شرایطی، برای پرکردن جای خالی چنین نیروهایی ما چه کاری از دستمان برمی‌آید؟»

بازنگری در فیلترینگ ضروری است

آرمندهی باور دارد که فیلترینگ و مسدود‌کردن مسیرها چیزی جز خود تحریمی، حذف خود از بازارهای جهانی و دور‌شدن از مسیر توسعه نیست. وی درخصوص بازنگری در وضعیت فیلترینگ گفت بازنگری در فیلترینگ یک نیاز ضروری است: «همان‌قدر که تحریم‌ها به کشور آسیب می‌زنند، این دست از اقدامات برای سرزمین خطرناک و مخرب هستند و طبیعتاً بازنگری در این نگاه نیاز ضروری امروز ماست.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا