اقتصاد

راه اندازی 6 نیروگاه خورشیدی در مقیاس بزرگ و کوچک

سرمایه گذاری با هدف رونق تولید و ایجاد درآمد پایدار برای موقوفات اولویت اوقاف است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری پرس، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان گفت: وقف یکی از بسترهای مناسب رفع نیازهای مادی و معنوی جامعه در طول زمان است و در نتیجه باید محلی برای ایجاد درآمد پایدار و سرشار برای رفع این نیازها باشد تا ضمن اینکه واقفین از انجام وقف راضی شده و نیکوکاران نیز برای انجام کار نیک و ماندگار تشویق شده و پیشقدم شوند.
حجت الاسلام مختار کرمی افزود: با تغییر رویکرد سازمان اوقاف از اجاره داری صرف به بهره وری و رونق تولید در موقوفات ، اولین نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس استان واقع در محل اداره اوقاف شهرستان خدابنده راه اندازی و به مرحله بهره برداری رسید.
وی اظهار داشت: هزینه 600 میلیون تومانی خرید تجهیزات و نصب این نیروگاه به طور کامل از محل درآمدهای موقوفه قیدار نبی(ع) این شهرستان تامین و پرداخت شده است و هر گونه درآمد کسب شده در آینده نیز صرف نیات این موقوفه مهم در شهرستان خدابنده خواهد شد.
حجت الاسلام مختار کرمی تصریح کرد: ظرفیت این نیروگاه کوچک مقیاس 20 کیلووات بر ساعت است و با توجه به متوسط 7 ساعت تابش خورشید در استان و قیمت 22 هزار ریالی هر کیلووات برق ، درآمد سالانه ای بیش از 110 میلیون تومان عاید موقوفه می شود و ظرف کمتر از پنج سال هزینه سربه سر شده و این سرمایه گذاری به سودآوری خواهد رسید.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان افزود: طرح های مختلفی برای سرمایه گذاری در موقوفات و ایجاد درامد پایدار برای اجرای بهتر و موثرتر نیات وافقفان ارجمند داریم .
وی اظهار داشت: یکی از شاخص ترین آنها راه اندازی 3 نیروگاه بزرگ و 3 نیروگاه کوچک مقیاس خورشیدی در اراضی وقفی و همچنین امامزادگان شاخص استان با حجم سرمایه گذاری بیش از 100 میلیارد تومان است.
گفتنی است, احداث یک نیروگاه خورشیدی 3 مگاواتی در مجموعه کشت و صنعت حسینیه اعظم زنجان و 2 نیروگاه 2 و 1 مگاواتی در اراضی وقفی محدوده شهر قیدار و 3 نیروگاه کوچک مقیاس در امامزاده ابراهیم(ع) شهر سجاس ، ساختمان موقوفه پیامبر اعظم شهر قیدار و محوطه بقعه حضرت قیدار نبی(ع) را در برنامه داریم که طرحهای توجیهی آنها تدوین و مجوزهای اولیه نیز گرفته شده است.
این چهارمین نیروگاه خورشیدی مقیاس کوچک راه اندازی شده در موقوفات و امامزادگان استان است و با اضافه شدن ۶ نیروگاه ، تعداد آنها به ۱۰ عدد خواهد رسید.
لازم به ذکر است، درآمد موقوفات و نذورات امامزادگان استان پارسال رشد 100 درصدی را تجربه کرد که بیش از 50 درصد انها صرف اجرای نیات خیر واقفین شد و مابقی نیز صرف هزینه های اداره ، نگهداری یا توسعه و سرمایه گذاری در آنها می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا