اقتصاد

شهرک روی بی‌ارتباط با سرطان هم نیست

سرطان و فعالیت شهرک روی و سرب در زنجان، موضوعی که هر از چندگاهی در مورد آن صحبت و بین وجود رابطه بین این دو مقوله بحث می‌شود در حالیکه عده‌ای وجود رابطه معنی‌داری بین این دو را از قبول ندارند، هستند عده دیگری که معتقد هستند این ارتباط وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری پرس،سرطان و فعالیت شهرک سرب و روی در زنجان، موضوعی که هر از چندگاهی در مورد آن صحبت و بین وجود رابطه بین این دو مقوله بحث می‌شود ؛در حالیکه عده‌ای وجود رابطه معنی‌دار بین این دو را قبول ندارند، هستند عده دیگری که معتقدند این ارتباط وجود دارد.

اما متولیان امر در هر دو جبهه برای خود ادله‌ دارند و در این میان هستند افرادی که این فعالیت‌ها را برای آینده این دیار بیشتر خطرناک می‌دانند چرا که بنا به اعتقاد آن‌ها فعالیت صنعت سرب و روی علاوه بر آلودگی‌های هوا، به لحاظ زیست محیطی هم خطرآفرین است و این خطرات در آینده خود را بیشتر نشان خواهد داد چرا که منابع این سرزمین را به فلزات سنگین آغشته می‌کنند.

در این رابطه متولیان امور بهداشت و درمان استان زنجان در ادوار مختلف شیوع سرطان در استان زنجان را 118 در 100 هزار نفر اعلام می‌کنند در حالی که میانگین شیوع سرطان در کشور و جهان به ترتیب 158 و 197 در 100 هزار نفر است، ضمن اینکه معتقد هستند که رژیم غذایی، فعالیت بدنی، سبک زندگی و عوامل دیگر تاثیرگذار بر کنترل بیماری‌ها مانند سرطان هستند.

بنابراین، برای کاهش شیوع سرطان و بهبود وضعیت سلامت جامعه، لازم است که توجه بیشتری به رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم و اصلاح عادات ناسالم شود. همچنین، اقدامات پیشگیری و آگاه‌سازی عمومی درباره عوامل خطرساز و راه‌های پیشگیری از سرطان نقش مهمی در کاهش شیوع این بیماری خطرناک دارد.

اما در این میان مدیر کل محیط زیست استان زنجان در آخرین اظهار نظرهای خود گفته است که در مورد سرطان ناشی از سرب و روی آنهایی که تخصص دارند باید نظر دهند اما این شهرک بی‌ارتباط با سرطان هم نیست، البته این را باید آنهایی که در حوزه تخصصشان است باید بیان کرده و نظر دهند.

محمد‌رضا یافتیان اذعان کرد: مقاله‌ای در سال 2016 منتشر شد که آمار سرطان را در 13 نوع در ایران بررسی کرده بود که در چند آیتم آن، زنجان جزو پنج استان برتر بود، یک مورد آن مربوط به بیماری‌های دستگاه گوارش است که آمار استان زنجان در آن نوع، بالا است.

وی با اشاره به اینکه نمی‌شود کل سرطان را فقط به سرب و روی ارتباط داد، گفته است: طبق اقدامات و پیگیری‌های انجام شده مقداری از آلایندگی سرب و روی آن، قابل کنترل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا